Na jeho oficiálnej časti sa ako hostia zúčastnili aj minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker, J. E. Rudolf Jindrák, veľvyslanec ČR na Slovensku, ako aj štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Róbert Zsembera. Rektorky a rektori českých a slovenských vysokých škôl pod vedením predsedníčky ČKR a rektorky Univerzity Karlovej Mileny Králičkovej a prezidenta SRK a rektora UMB v Banskej Bystrici Vladimíra Hiadlovského sa vzájomne informovali o vývoji vo vysokoškolskom sektore oboch republík, pričom ocenili pravidelné spoločné zasadnutia striedavo organizované obidvomi reprezentáciami vysokých škôl.
Rokovania sa zúčastnil aj rektor TUZVO Rudolf Kropil, ktorý je zároveň aj viceprezidentom SRK. Na zasadnutí vystúpil k otázke financovania vysokých škôl na Slovensku, pričom zdôraznil potrebu priblíženia financovania k úrovni vyspelých krajín OECD. Upozornil aj na navýšenie dotačných prostriedkov o 20 % v tomto roku po predchádzajúcom trojročnom znižovaní financovania vysokých škôl na Slovensku.
Na zasadnutí rezonovala téma bezpečnosti na vysokých školách. V tejto súvislosti sa ČKR a SRK zhodli, že ich spoločným cieľom je zabezpečiť, aby univerzity v Čechách a na Slovensku boli bezpečnými miestami pre študentov a zamestnancov. Zástupcovia ČKR a SRK informovali o systémových krokoch a odporúčaniach, ktoré majú posilniť bezpečnosť na vysokých školách. Žiadajú vlády oboch krajín, aby venovali zvýšenú pozornosť nielen ochrane tzv. mäkkých cieľov, ale aj kybernetickej bezpečnosti a postupom, ktoré môžu eliminovať cudzie zasahovanie a posilnia strategickú autonómiu, bezpečnosť výskumu a bezpečnosť poznatkov. ČKR a SRK odmietajú akékoľvek formy násilia a teroru a vyzývajú k rešpektovaniu demokratických hodnôt a princípov a k návratu k slušnej diskusii vo verejnom priestore. Rovnako odmietajú šírenie dezinformácií, hoaxov a vyjadrení, ktoré spochybňujú vedecké dôkazy.
Okrem bezpečnosti rektorky a rektori hovorili aj o zabezpečovaní kvality vzdelávania na vysokých školách a univerzitách v oboch krajinách. S tým úzko súvisí problematika inštitucionálnej autonómie a akademických slobôd, ktoré ČKR a SRK dlhodobo považujú za súčasť základných princípov moderných univerzít. Za zásadné v rámci zabezpečenia kvality poskytovaného vysokoškolského vzdelávania považujú rektorky a rektori princíp zodpovednosti samotných vysokých škôl, ako aj súlad procesov s Európskymi štandardmi a usmerneniami (ESG). Predpokladom toho je však zabezpečenie adekvátnych zdrojov pre vysoké školy, aby mohli byť atraktívnymi inštitúciami pre domácich a zahraničných študentov a akademikov a mohli napĺňať svoje poslanie.
ČKR a SRK budú pokračovať v tradícii spoločných zasadnutí a dohodli sa, že najbližšie spoločné zasadnutie sa bude konať v júni 2026 na pôde Akadémie múzických umení v Prahe. ČKR a SRK považujú za dôležitú aj spoluprácu v rámci Európskej asociácie univerzít, ktorej sú obidve reprezentácie plnoprávnymi kolektívnymi členmi od roku 2001.
-JL-
Kancelária rektora
Foto: Roman Miča a SRK