Narodil sa 5. marca 1939 v Zámostí, okres Brezno. Vysokoškolské štúdium absolvoval na Fakulte prírodných vied Vysokej školy pedagogickej v Bratislave, kde sa špecializoval na fyziku a matematiku. Po ukončení štúdia v roku 1960 začínal ako stredoškolský profesor vo Zvolene, no jeho vedecké a pedagogické smerovanie ho čoskoro priviedlo na pôdu vysokoškolského vzdelávania.
Od roku 1967 pôsobil ako odborný asistent na Katedre matematiky a fyziky Drevárskej fakulty Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene. Postupne sa vypracoval na docenta (1980) a neskôr na profesora aplikovanej fyziky (1989). Svoj odborný život spojil s Katedrou fyziky a aplikovanej mechaniky Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.
Počas svojej bohatej akademickej kariéry zastával viaceré významné funkcie – bol vedúcim katedry, prodekanom fakulty, prorektorom univerzity a v rokoch 1995 – 2001 rektorom Technickej univerzity vo Zvolene. V rokoch 1997-1998 zastával funkciu viceprezidenta Slovenskej rektorskej konferencie a v rokoch 2001 - 2005 bol profesor Milan Marčok predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja.
Prof. Marčok bol uznávaným odborníkom v oblasti fyzikálno-akustických vlastností dreva a ich aplikácií v technickej praxi. Venoval sa výskumu ultrazvukových vĺn, elektromagnetických vĺn a stochastickým problémom v akustike. Svoje vedecké poznatky publikoval v odborných periodikách a viaceré z nich sa stali základom pre výučbu aj ďalší výskum v danom odbore.
„Profesor Milan Marčok, bývalý rektor našej univerzity, patril k tým výnimočným osobnostiam, ktoré zanechali nezmazateľnú stopu v akademickom živote Technickej univerzity vo Zvolene. Svojou prácou sa výrazne pričinil o rozvoj vedeckovýskumnej činnosti, posilnenie medzinárodných väzieb a o modernizáciu výučby, čím významne prispel k zvyšovaniu kvality vzdelávania i výskumu. Jeho odborné a ľudské kvality inšpirovali viaceré generácie pedagógov, výskumníkov aj študentov. Odkaz profesora Marčoka zostáva trvalo zapísaný nielen v histórii našej univerzity, ale aj v srdciach a spomienkach všetkých, ktorí mali tú česť ho poznať a spolupracovať s ním,“ uviedol rektor TUZVO prof. Rudolf Kropil.
V roku 1978 získal titul kandidáta vied na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a v roku 1989 titul doktora technických vied na Elektrotechnickej fakulte SVŠT. V roku 1993 bol zvolený za predsedu Akademického senátu TUZVO a aktívne pôsobil v rôznych odborných a vedeckých komisiách, ako aj vo vedeckých radách univerzít na Slovensku a v Českej republike.
Bol členom viacerých odborných spoločností, medzi nimi Slovenskej fyzikálnej spoločnosti, Českej akustickej spoločnosti či prestížnej organizácie The New York Academy of Science. Svoj život zasvätil vzdelávaniu, vede a službe akademickej komunite. Svojim študentom a kolegom bol inšpiráciou, vzorom profesionality a ľudskosti.
Česť jeho pamiatke.
-ĽB-
Foto: Archív TUZVO