Technická univerzita vo Zvolene |
|
![]() |
|
T. G. Masaryka 24, 960 01 Zvolen |
Zvolen, 03. apríla 2025 – Dizajnéri z Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Technickej Univerzity vo Zvolene budú už druhý rok po sebe vystavovať svoje kreatívne projekty na Milano Design Week, ktorý sa uskutoční od 7. do 13. apríla 2025. Projekty budú po veľkom minuloročnom úspechu vystavované v BASE Milano a v rámci Isola Design Festival 2025.
Spojenie dizajnu, umenia a vedy v podobe experimentálneho biomimetického objektu s názvom „Like a tree in the wind“– to je leitmotív výstavy ďalšej etapy projektu BioWdesign v BASE Milano na Milano Design Week 2025. Projekt BioWdesign (celým názvom "Využitie a prenos biomimetických mechanizmov dreva do dizajnu novej formy a vlastností nábytku, interiéru a bývania") prináša jedinečné pohľady na prepájanie bioinšpirácie s dizajnom a vedou. Výskum, ktorý realizuje Katedra dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Technickej Univerzity vo Zvolene, sa zaoberá konceptom napodobňovania prírodných charakteristík, vlastností a štruktúr, ktoré sa prirodzene vyskytujú v dreve a živých stromoch do formy biomimetických modelov aplikovateľných v dizajne.
Vystavovaný objekt, ktorého autormi sú Marián Ihring a Zuzana Tončíková, predstavuje dizajn na rozhraní biomimetického stromu a inovatívneho kancelárskeho prvku. Inšpirovaný idiomom „ako strom vo vetre“ zosobňuje princípy flexibility, prispôsobivosti a vzájomnej prepojenosti. Tento multifunkčný objekt, ktorý čerpá z biologických stratégií stromov, vytvára jedinečný priestor pre súkromie, regeneráciu a podporu koncentrácie. Objekt nie je len dizajnovým prvkom, ale metaforou života v pohybe, dynamiky a vzájomnej starostlivosti – ako strom vo vetre, ktorý rastie, spája a chráni.
Dizajn je založený na biomimetických vlastnostiach konkrétnych foriem, pričom prepájanie konštrukčných segmentov je riešené spojom napodobňujúcim prepojenie kmeňa stromu a jeho vetiev v aditívne vytvorenej úžitkovej forme. Inovatívne využitie svetla v objekte vychádza z princípov difúzie svetla pomocou biominerálov v listoch, čím podporuje regeneratívne a fotobiomodulárne účinky svetla na užívateľa v podobe takzvanej „svetelnej sprchy“. Samotné moduly objektu a ich organická forma sú odvodené zo špecifických štruktúr, ktoré sa nachádzajú v jemných koreňových vlásočniciach stromu a majú funkciu konštrukčnej výstuže. Kurátorsky projekt „Ako strom vo vetre“ zastrešili Elena Farkašová a René Baďura. "Naším cieľom je upriamiť pozornosť na dizajn inšpirovaný prírodou a prispieť k formovaniu nového konceptu estetiky udržateľných produktov pre 21. storočie", uviedla vedúca projektu Zuzana Tončíková.
Výstava BioWdesign v BASE Milano na Milano Design Week 2025 ponúkne návštevníkom jedinečnú príležitosť vidieť dizajn inšpirovaný dokonalosťou prírody a získať pohľad na budúcnosť pracovných priestorov. Táto výstava bola podporená Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe projektu č. APVV-21-0015. Viac informácií o výstave BioWdesign nájdete vo virtuálnej galérii „GALLERY 2025“ na biowdesign.sk.
Mimoriadnu pozornosť vzbudzuje aj ďalšie sprievodné podujatie na Milano Design Week 2025 v rovnakom termíne, ktorým je Isola Design Festival 2025. Ten prinesie výnimočné kreatívne projekty a inovatívne riešenia dizajnérov, architektov a výrobcov z celého sveta, ktorí sa zameriavajú na ľudskosť v dizajne a udržateľnosť. Témou tohtoročného festivalu je „Design is Human“, ktorá zdôrazňuje zodpovedný prístup k tvorbe a jej vplyv na spoločnosť i životné prostredie. Jednou z dizajnérok, ktorá na tomto podujatí predstaví svoju tvorbu, je aj mladá úspešná dizajnérka z TUZVO Lucia Kružlicová.
Tá predstaví svoj dizajnérsky projekt emotionaLAB, ktorý sa zameriava na udržateľnosť a emocionálnu odozvu na dizajn a v rámci neho produkt Butterfly, inovatívne riešenie sedenia vyrobeného z recyklovaného plastu. Butterfly je navrhnutý tak, aby esteticky obohatil priestor a zároveň reflektoval dôležitosť recyklácie a udržateľného prístupu k materiálom. Vďaka použitým technológiám a unikátnej forme sa tak stáva nielen funkčným prvkom interiéru, ale aj symbolom dizajnu, ktorý je rovnako vizuálne atraktívny, ako aj environmentálne a spoločensky zodpovedný.
O nás:
Technická univerzita vo Zvolene je moderná vysokoškolská inštitúcia, ktorá rozvíja tvorivé vedecké bádanie a na jeho základe poskytuje vzdelávanie vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia v európskom vzdelávacom a výskumnom priestore. V systéme vysokých škôl na Slovensku má jedinečnú profiláciu so zameraním na komplex les – drevo – ekológia – environment s primeraným rozšírením do ďalších technických, prírodovedných, bezpečnostných, ekonomických a umeleckých oblastí.
V súlade s profiláciou napĺňa Technická univerzita vo Zvolene svoje poslanie zelenej univerzity, ktoré pramení z tradícií banskoštiavnickej Baníckej akadémie ako jednej z najstarších vysokých škôl technického a lesníckeho zamerania v Európe i vo svete. Od januára 2021 je členom Konzorcia slovenských vysokých škôl U10+. Technická univerzita vo Zvolene má v súčasnosti štyri fakulty, ktorými sú:
- Lesnícka fakulta,
- Drevárska fakulta,
- Fakulta ekológie a environmentalistiky,
- Fakulta techniky.
Kontakt:
Ing. et. Ing. Ján Lichý, Ph.D.
Kancelária rektora
T. G. Masaryka 24,
960 01 Zvolen
Email: press [at] tuzvo.sk
Telefón: + 421 45 5206 696
Mobil: + 421 918 989 805
GPS súradnice: 48.572024,19.118499