Pracovného stretnutia sa za TUZVO zúčastnili prorektor pre vedeckovýskumnú činnosť prof. Jaroslav Šálka, kvestor doc. Josef Drábek a viacerí zamestnanci, ktorí banskobystrickému županovi predstavili moderné špecializované pracoviská. Tieto predstavujú mimoriadne vhodnú základňu pre spoluprácu medzi BBSK a TUZVO pri napĺňaní zámerov regionálnej inovačnej stratégie BBSK.
Prof. Marek Fabrika a Ing. Peter Valent z Katedry plánovania lesných zdrojov a informatiky Lesníckej fakulty predstavili zariadenie virtuálnej jaskyne CAVE, ktoré predstavuje sofistikovaný vizualizačný nástroj pre zobrazovanie virtuálnej reality. Predseda BBSK mal možnosť vidieť novú generáciu virtuálnej reality lesa v prostredí CAVE v prepojení na prognostický nástroj – rastový simulátor SIBYLA, ako aj zobrazovanie mračna bodov získaných z reprezentatívnych výskumných plôch.
Doc. Rastislav Lagaňa z Katedry náuky o dreve Drevárskej fakulty demonštroval možnosti laboratória mechanických vlastností dreva s technológiou trhacieho stroja zameraného na testovanie mechanických vlastností dreva, tuhosť a pevnosť materiálov, pričom zdôraznil možnosť testovania reziva konštrukčných veľkostí.
Predseda BBSK navštívil aj laboratórium horenia dreva, kde ho doc. Andrea Majlingová z Katedry protipožiarnej ochrany Drevárskej fakulty zoznámila s možnosťami analýzy požiarno-technických vlastností rozličných materiálov. V laboratóriu sa vykonávajú požiarne skúšky dreva, materiálov na báze dreva i iných stavebných materiálov, výsledky ktorých slúžia na zostavenie modelov pre konkrétne protipožiarne opatrenia.
Doc. Richard Kminiak z Katedry obrábania dreva Drevárskej fakulty predstavil rozvojový zámer integrácie Vývojových dielní a laboratórií v rámci Vysokoškolského lesníckeho podniku s cieľom vytvoriť inovatívny produktový inkubátor ako moderné a kreatívne prostredie na realizáciu vzdelávacích, výskumných a inovačných aktivít študentov a zamestnancov univerzity i partnerov z externého prostredia.
Kolegovia z Fakulty techniky prezentovali laboratórium prototypov so špecifickou technológiou 3D tlače, ako aj laboratórium robotiky.
Na záver návštevy mal banskobystrický župan možnosť vidieť aj ďalšie vnútorné priestory univerzity – aulu, prednáškové miestnosti, miesto prvého kontaktu pre študentov, Átrium Relax i moderné coworkingové centrum.
Rektor prof. Kropil počas návštevy vyzdvihol skutočnosť, že Banskobystrický samosprávny kraj patrí k strategickým partnerom Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá má záujem spolupodieľať sa na ďalšom hospodárskom a sociálnom rozvoji banskobystrického regiónu. Rovnako aj predseda BBSK Mgr. Lunter pozitívne zhodnotil vysokú úroveň univerzitnej výskumnej infraštruktúry, ktorú považuje za významný prvok napĺňania rozvojových a inovačných zámerov Banskobystrického samosprávneho kraja.
Kancelária rektora
-JL-
Foto: Ľubica Benková