Technická univerzita vo Zvolene |
|
|
|
T. G. Masaryka 24, 960 01 Zvolen |
Zvolen, 29. októbra 2024 – Poznávaniu starých a krajových odrôd ovocných drevín sa venujú vedci z Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, ktorí v súčasnosti riešia projekt s názvom Vývoj a aplikácia študijných materiálov v oblasti ovocinárstva so zameraním na ochranu genofondu a ekologických foriem hospodárenia. Jedným z cieľov projektu je aj overiť možnosti uplatnenia strojového učenia pri určovaní odrôd ovocných drevín, ktoré sa už dnes využíva pri identifikácii druhov rastlín prostredníctvom známej mobilnej aplikácie PlantNet.
Projekt, ktorý finančne podporila Kultúrna a edukačná grantová agentúra Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, má ambíciu prispieť k zvýšenému záujmu o problematiku ovocinárstva a zlepšiť zručnosti pri aplikácii manažmentových opatrení v ovocinárstve prostredníctvom tvorby a sprístupnenia inovatívnych vzdelávacích a výskumno-aplikačných materiálov. Na to má slúžiť predovšetkým prierezová praktická ovocinárska učebnica, ktorá sumarizuje súčasné poznatky o ovocinárstve na Slovensku a v krajinách Európy, pričom sa zameriava na ekologické formy hospodárenia, manažment ovocných výsadieb v kontexte klimatickej zmeny, podporu autoregulačných mechanizmov v ekosystéme a využitie potenciálu starých a krajových odrôd pri tvorbe krajiny.
Spomínaný model strojového učenia, zameraný na určovanie odrôd ovocia a ich charakteristiku, je unikátny a bol by prvý svojho druhu. Následne ho možno využiť pre tvorbu programov či verejne dostupných aplikácií s užívateľsky príjemnejším prostredím. Nadstavbou môžu byť funkcie, ktoré ovocinárom pomôžu s výberom odrôd ovocných drevín na základe ich preferencií a konkrétnych podmienok prostredia. Riešitelia projektu plánujú testovať model na známych odrodách jabloní, pričom sa zamerajú nielen na staré odrody, ale budú určovať aj tie modernejšie z našich záhrad. V súčasnosti prebieha zber plodov a ich fotodokumentácia. Tak vzniká súbor tisícov fotografií jednotlivých plodov, ktoré následne spracuje programátor.
Vedci zo Zvolena vidia potenciál využitia pripravovaných materiálov nielen v oblasti výučby ovocinárstva na vysokých či stredných odborných školách, ale aj pri individuálnom vzdelávaní odbornej verejnosti. Praktické uplatnenie nájdu aj pri hodnotení výskytu starých a krajových odrôd a pri následných návrhoch starostlivosti o výsadby ovocných drevín. Aplikácia mobilného nástroja prináša okrem výskumnej roviny aj atraktívnu možnosť individuálneho využitia záujemcami o ovocné dreviny z radov laickej verejnosti.
Ak vás táto téma zaujala, môžete sa do projektu zapojiť aj vy. Riešiteľom projektu veľmi pomôže, ak budú mať k dispozícii veľké množstvo plodov rôznych, najmä spoľahlivo určených odrôd. Preto vás prosíme o zaslanie reprezentatívnych vzoriek ovocia v počte 5 až 10 kusov na adresu Bruno Jakubec, Technická univerzita vo Zvolene, T. G. Masaryka 24, 960 01 Zvolen.
O nás:
Technická univerzita vo Zvolene je moderná vysokoškolská inštitúcia, ktorá rozvíja tvorivé vedecké bádanie a na jeho základe poskytuje vzdelávanie vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia v európskom vzdelávacom a výskumnom priestore. V systéme vysokých škôl na Slovensku má jedinečnú profiláciu so zameraním na komplex les – drevo – ekológia – environment s primeraným rozšírením do ďalších technických, prírodovedných, bezpečnostných, ekonomických a umeleckých oblastí.
V súlade s profiláciou napĺňa Technická univerzita vo Zvolene svoje poslanie zelenej univerzity, ktoré pramení z tradícií banskoštiavnickej Baníckej akadémie ako jednej z najstarších vysokých škôl technického a lesníckeho zamerania v Európe i vo svete. Od januára 2021 je členom Konzorcia slovenských vysokých škôl U10+. Technická univerzita vo Zvolene má v súčasnosti štyri fakulty, ktorými sú:
- Lesnícka fakulta,
- Drevárska fakulta,
- Fakulta ekológie a environmentalistiky,
- Fakulta techniky.
Kontakt:
Ing. et. Ing. Ján Lichý, Ph.D.
Kancelária rektora
T. G. Masaryka 24,
960 01 Zvolen
Email: press [at] tuzvo.sk
Telefón: + 421 45 5206 696
Mobil: + 421 918 989 805
GPS súradnice: 48.572024,19.118499