Technická univerzita vo Zvolene sa môže pochváliť úspešným projektom konzorcia AgroForestry, ktorý realizuje v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre. Obe univerzity sa v konzorciálnom projekte zameriavajú na ekológiu, udržateľné poľnohospodárstvo a lesníctvo, na dizajn a zelenú infraštruktúru. Z projektu financovaného ministerstvom školstva si prerozdelia viac ako 20 miliónov eur.
K spoločným aktivitám konzorcia patrí napr. harmonizácia vnútorných systémov kvality a následná tvorba spoločných študijných programov. Dôraz sa kladie aj na prepájanie a zdieľanie výskumných a inovačných kapacít, ako aj integráciu knižničných a publikačných systémov a IT systémov konzorcia.
„Zvolenská univerzita ma mimoriadne prekvapila svojím potenciálom. Veľmi rýchlo sa prispôsobila potrebám dnešného trhu, čo sa odrazilo aj v študijných programoch. Príkladom môže byť aj to, že študenti tamojšej vysokej školy sa na technických fakultách učia aj o marketingu či podnikavosti. To bezpochyby prispieva k lepšej pripravenosti študentov pre ich budúce pôsobenia na trhu práce,“ uviedol štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera. Ten si počas návštevy obzrel aj slovenský unikát, ktorý je jedinečný v celej Európe. Ide o simulátor biodynamiky lesa (Sibyla), ktorý sa snaží napodobňovať správanie stromov v kontexte lesných ekosystémov. „Pomocou počítačového simulátora a 3D okuliarov tak výskumníci vedia napodobňovať správanie lesa na princípe ekosystémového a kybernetického modelovania. Ide o skvelý príklad projektu konkrétnej vysokej školy, ktorý radí Slovensko na mapu atraktívnosti vysokoškolského štúdia,“ dodal štátny tajomník.
„Sme radi, že pán štátny tajomník spolu so svojím tímom navštívil našu univerzitu, ktorá má vzhľadom na jej profil jedinečné postavenie v systéme slovenských vysokých škôl. Podobne ako iné univerzity, aj Technická univerzita vo Zvolene v súčasnom období prechádza viacerými zmenami, ktoré smerujú k ďalšiemu zvýšeniu kvality vzdelávania i tvorivej činnosti. Jedným z príkladov takých zmien je aj vytvorenie nového Centra transferu technológií, ktoré vzniká ako odozva na aktuálne výzvy a inovačné tendencie v lesnícko-drevárskom komplexe a jeho úlohou je poskytovať kreatívny priestor pre výrobu prototypov či servis v rámci výučby a vedeckovýskumných aktivít,“ uviedol rektor Rudolf Kropil.
Technická univerzita vo Zvolene je zároveň sídlom Konzorcia slovenských vysokých škôl U10+, ktoré vytvára podmienky pre integráciu vzdelávacej a vedeckovýskumnej infraštruktúry, teda takmer 4 000 tvorivých zamestnancov a viac ako 50 000 študentov. Projektové tímy 11 univerzít predstavujú dominantný, takmer 60-percentný podiel na financovaní slovenských univerzít a Slovenskej akadémie vied z prostriedkov Horizontu 2020.
Zaujímavosťou je tiež Vysokoškolský lesnícky podnik, ktorý sa rozprestiera na takmer 10 tis. ha. Jeho územie predstavuje rozsiahle prírodné laboratórium, ktoré vytvára vhodné modelové podmienky pre vykonávanie rôznych lesníckych činností. Lesy sú účelovo využívané pre výchovnovzdelávaciu či vedeckovýskumnú činnosť.
Univerzita poskytuje štúdium na 4 fakultách v 24 študijných programoch na prvom stupni štúdia, 26 študijných programoch na druhom stupni štúdia a v 28 študijných programoch na treťom stupni štúdia, a to v dennej aj externej forme. Okrem toho ponúka kurzy ďalšieho vzdelávania a štúdium v rámci Univerzity tretieho veku.
Ján Lichý
Kancelária rektora
Zdroj: Tlačová správa: Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Technická univerzita vo Zvolene
Foto: Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR