Musia byť mestské trávniky monotónne? Ako, kedy a čím ich kosiť? Ako zvýšiť ich biodiverzitu? Ako zlepšiť podmienky pre opeľovače v meste? A načo vlastne? Čo znamená prírode blízky manažment trávnych plôch v meste?
Aj tieto otázky hľadáme odpovede v projekte Mestské včely – Mestá pre opeľovače. V projekte, ktorý je z viacerých hľadísk modelový.
Spojenie troch partnerov
V projekte sa spojili Technická univerzita vo Zvolene, Mesto Zvolen a Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica (CEEV Živica). Na TUZVO pracujú aj odborníci na fytocenológiu, entomológiu, manažment biotopov, environmentálnu výchovu, dizajnéri. CEEV Živica má skúsenosti s projektom Včely v meste a so zavedením prírode blízkeho manažmentu trávnych plôch v Bratislave. Mesto Zvolen má ambíciu byť Zeleným mestom a TUZVO byť Zelenou univerzitou. Hoci na prvý pohľad je podstatná časť Zvolena vnorená do „zelene“, skúsili sme sa na jej manažment pozrieť ako trojpartneri novými očami.
Rapídny úbytok včiel a opeľovačov za ostatné roky vyvolal nielen záujem, ale aj množstvo konkrétnych krokov vykonaných / navrhnutých pre zlepšenie podmienok ich existencie a to nielen vo voľnej krajine. Aj mesto môže včelám a opeľovačom poskytovať dostatočnú biodiverzitu kvitnúcich rastlín. Ľudia tu pestujú kvety a medonosné stromy v parkoch, vo dvoroch, na balkónoch, v záhradách, je tu mnoho druhov okrasných stromov a kríkov. Včelia pastva vďaka tomu môže byť pestrá aj dostatočne dlhá. Je dôležité nielen to, aké rastliny v meste vysádzame, ale aj následná starostlivosť napr. o trávnaté plochy.
archív Študentský fotoobjektív Fakulty ekológie a environmentalistiky
Ciele projektu
Vo Zvolene sme vytvorili skupinu odborníkov z TUZVO, Mesta Zvolen a CEEV Živice.
V projekte hľadáme odpovede pre praktickú realizáciu:
- Aké typy trávnych porastov sa nachádzajú vo Zvolene? (doc. Ujházy, LF, Ing. Diviaková, FEE)
- Ako, kedy a čím kosiť trávniky v meste tak, aby sa podporila ich biodiverzita?
Ako prispieť k zvýšeniu rozmanitosti trávnikov pre zlepšenie podmienok pre opeľovače? (doc. Ujházy, LF) - Aký manažment starostlivosti o trávne plochy zabezpečiť, aby bol vhodný pre hmyz? Aký význam majú hmyzie hotely a aké typy sú vhodné? (doc. Wiezik, FEE)
- Aký je obsah ťažkých kovov v mestskom mede? (Ing. Zacharová, Ing. Ollerová, FEE)
- Načo je hmyz v meste a prečo má byť mesto rozmanité? (výučbové programy pre školy (Ing. Gallayová a študenti FEE)
- Ako by mohli vyzerať náučné tabule a hmyzie hotely? – návrhy (Ing. Melicherčíková, DF)
V piatok, 6. októbra 2017 sa na pôde Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene konala prvá pracovná porada veľkého tímu.
Čo sa nám podarilo
Doc. Wiezik s doc. Ujházym spolu s kolegyňami z Mestského úradu (Ing. Holíková, Mgr. Ježovičová) a CEEV Živice (Mgr. Ježeková, Mgr. Dovalová, Ing. Svitek) vyčlenili 5 modelových trávnych plôch pre zmenený režim kosenia, pre nektarodajnú výsadbu, so špecifickým manažmentom s ohľadom na hmyz, s umiestnením hmyzích hotelov a informačných tabúľ. Budú sa nachádzať na Sekieri pod kostolom, na Zlatom potoku: pri cintoríne, pri škole a pri nájomných bytoch a na Západe pri Kováčovskom moste.
Na jar prebehol základný botanický výskum (Ujházy, Ollerová, Zacharová, Diviaková) a entomologický výskum (Wiezik). K návrhom prispela skúsenosťami Ing. Zuzana Hudeková. K riešeniu projektu sa pridala študentka Eponine Sels z Université Libre de Bruxelles z Belgicka, ktorá sa špecializuje sa na divoké včely. Spolupracuje s doc. Michalom Wiezikom na určovaní druhov včiel, ktoré sa v meste vyskytujú.
Študenti dizajnu na TUZVO Bc. Peter Kortiš, Bc. Jakub Cvitkovič, Bc. Vladimíra Voskárová, pod vedením Ing. Ivety Melicherčíkovej, vytvorili sériu návrhov informačných tabúľ a hmyzích hotelov. Tešíme sa na realizáciu. Celý semester sa téme venovala MgA. Katarína Boborová ArtD., v rámci predmetu Presahy dizajnu a umenia s kolektívom študentov 1. ročníka.
V rámci enviro-filmového festivalu Ekotopfilm sa 20. marca 2018 konala v Kongresovom centre TUZVO diskusia “Príroda v meste – Nevyhnutnosť alebo luxus?” Diskusie sa zúčastnila Zuzana Gallayová z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene, Petra Ježeková a Peter Svitek z CEEV Živica, Slavomíra Vogelová zo spoločnosti VEOLIA a Štefan Jančo z Nadácie Ekopolis.
Aj táto myšlienka zaznela 26. apríla 2018 na konferencii Prírode blízka starostlivosť o vegetáciu v mestách na Technickej univerzite vo Zvolene. Téma opeľovačov v meste sa stretla so záujmom 120 účastníkov z celého Slovenska. Boli medzi nimi zástupcovia miest, obcí, vyšších územných celkov, pracovníci odborov životného prostredia, štátnej ochrany prírody, ministerstva životného prostredia, študenti vysokoškoláci aj stredoškoláčky, farmárky, učiteľky, mimovládne organizácie (a mnohí absolventi FEE).
Na základe odporúčaní doc. Ujházyho, doc. Wiezika, skúseností CEEV Živica a po konzultáciách s Mestom Zvolen sa na vybraných plochách vo Zvolene vyčlenili plochy pre opeľovače, na ktorých sa kosí sa nie 5x ročne, ale len 2x a to v termínoch podporujúcich biodiverzitu.
Zástupcovia Technickej univerzity vo Zvolene, Mesta Zvolen a CEEV Živica spoločne navštívili 4. júna 2018 Brno, plochy pre opeľovače. "Poníka a minikozy používame ako prirodzené kosačky", dozvedeli sme sa v parku pod Špilbergom v centre Brna. Pre podporu rozmanitosti druhov trávnych spoločenstiev je potrebný osobitý manažment. Vo Zvolene to vieme a skúšame na Zlatom potoku, Sekieri a na Západe. V Brne sme si pozreli ich manažment na sídlisku, v parku a detailne sme diskutovali o skúsenostiach, reakciách ľudí na vyčlenené plochy trávnikov, ktoré sa nekosia 5x za rok, ale 2x v špeciálnom režime, vhodných termínoch, biodiverzitu podporujúcim spôsobom. Komunitná Otevřená záhrada nás očarila. Ďakujeme kolegom zo Živice za organizáciu ako aj našim hostiteľom.
Viac:
- https://mestske-vcely.sk/ak…/brnenske-zelene-plochy-nadchli/
-
http://ciernalabut.sk/5776/brno-sa-o-zelen-stara-v-sulade-s-prirodou-boli-sme-sa-inspirovat/
- výukový program pre školy priamo na včelnici v Arboréte Borová hora
- zúčastnili sa žiaci 1. základnej školy vo Zvolene a Základnej školy Zlatý potok
- lektorovali Petra Ježeková a študentky Fakulty ekológie a environmentalistiky Dagmar Sedliaková a Darina Tomkuliaková
autorka Mária Galbavá
- výukový program pripravil a realizoval študent Fakulty ekológie a environmentalistiky TUZVO Michal Jurča v rámci predmetu Environmentálna výchova (Gallayová), otestoval ho v novembri 2017 na 1. ZŠ vo Zvolene v dvoch triedach 5. ročníka (rozsah programu 90 minút)
Jurča Michal
- výukový program, variant 1 pre materské školy, variant 2 pre základné školy 1. stupňa
- variant pre materské školy pripravila a realizovala študentka Fakulty ekológie a environmentalistiky TUZVO Dagmar Sedliaková (jún 2018: MŠ Lienka vo Zvolene, MŠ Lutila)
- variant pre základné školy pripravila a realizovala Zuzana Gallayová (jún 2018: Základná škola Zlatý potok, 3. ročník)
Projekt Mestské včely podporuje Fond dm drogerie markt v Nadácii Pontis a nadácia Green Foundation. Viac informácií o projekte sa môžete dočítať na
https://mestske-vcely.sk/